پرسش و پاسخ

چرا گیاهخوار شویم؟ اثرات مثبت گیاهخواری

گیاهخواری یک ژست روشن فکرانه و یا یک برنامه عذایی نیست،

گیاهخواری یک ایدئولوژی هدفمند در راستای ترویج  شیوه های صحیح زندگی است.

 

دلایل عمده گیاهخواری::

دلایل فراوانی برای تغییر شیوه زندگی امروزی به گیاهخواری وجود دارد.بطور عمده می توان اشاره کرد به :

۱) احترام به حق حیات حیوانات

مادامی که برای تهیه غذای طبیعی خود نیازی به استفاده گوشت و سایر محصولات حیوانی نداریم لزومی برای حمایت از صنعت گوشت و ادامه کشتار بی رحمانه حیوانات و بهره کشی از آنها در دامداری ها  نیست. حیوانات  موجوداتی از جنس ما بوده و در چرخه طبیعت جزو غذای ما نیستند. ما میتوانیم براحتی غذای سالم و طبیعی که تمامی مواد مورد نیازمان را برآورده سازد را از طبیعت و گیاهان بدست آوریم و باعث این بدرفتاری و بی رحمی  در حق آنها نشویم.

۲) مسائل زیست محیطی و جلوگیری از نابودی منابع طبیعی

روی آوردن به رژیم های غذایی مبتنی بر گیاهان از راهکارهای کمک به حفظ محیط زیست و کاهش اثرات آلاینده های زیست محیطی می باشد. این نوع روش تغذیه کمک موثری است برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که قسمتی عمده آن در نتیجه فرآیند تولید گوشت  ایجاد می شود.ذوب شدن یخ های قطبی ،جنگل زدایی ، بحران آب و فرسایش زمین عمده آسیب های زیست محیطی است که قسمت عمده آنرا دامداری های صنعتی جهت تهیه گوشت مصرفی ایجاد می کنند.

 

۳) توجه به حقوق  انسان ها و کمک به کاهش گرسنگی جهانی

هر سال ۱۵ میلیون انسان در اثر گرسنگی می میرند ، میلیون ها نفر از آنها کودکان زیر پنج سال هستند .پانصد میلیون نفر در دنیا در فقر مطلق زندگی می کنند. در حالی که می توان این رویه را تغییر داد .

ما غذای تمام مردم روی زمین را از گندم و غلاتی که برای غذای حیوانات در دامداری ها و مزارع صنعتی مصرف می شود می توانیم تهیه کنیم،بیش از هفتاد درصد زمین های زیر کشت دنیا صرف تغذیه دام برای تهیه گوشت و محصولات حیوانی میشود.نباید در برابر  این گرسنگی عظیم جهانی، رنج ،بدبختی و مرگ دیگران  بی تفاوت بود.بسادگی و با تغییر روش زندگی خود می توانیم کمک بزرگی برای رفع معضلات جهانی بکنیم.

طبق تحقیقات فائو:

در حال حاضر ۱.۲میلیارد نفر در معرض گرسنگی قرار دارند.

هر سال ۷۶۰ میلیون تن گندم برای مصرف در دامداری ها مصرف می شود و این در حالی است که هر ۲,۳ ثانیه یک کودک از گرسنگی جان خود را ازدست می دهد.
میزان آب مصرفی برای تهیه یک پوند گوشت ۱۹.۷۳۶ لیتر می یاشد و از طرفی از هر ۶ نفر در دنیا یک نفر آب آشامیدنی ندارد.

۴) سلامتی و طول عمر

گوشتخواری  با طبیعت انسان سازگار نیست (نمونه بارز آن اینست که انسان نمی تواند بدون پختن،گوشت بخورد چرا که طبیعت او با این مورد ناسازگار است) و از اینرو موجب  بروز بیماری های مختلف  از جمله بیماری های سیستم گوارش ، آلرژی ها ، بیماری های قلبی و عروقی وانواع سرطان ها می گردد. در حالی که انتخاب یک رژیم غذایی گیاهی مناسب، می تواند سلامتی ما را تضمین کرده وما را از بیمار شدن و مصرف دارو مصون نگاه داشه و باعث طول عمر شود.
اکنون دیگر انجمن های مهم و پایه ای تغذیه در دنیا و سرشناس ترین پزشکان متخصص با این قضیه بطور یکطرفه و متعصبانه  برخورد  نکرده و مواضع روشن آنها نشان از برتر بودن و طبیعی بودن تغذیه گیاهی داشته و فواید بی شمار آن اکنون برای همه آشکار است.

 

علاوه براین ، ساختار و آناتومی بدن انسان و دلایلی فراوان موجود نشان از گیاهخواران بودن آن را دارد :

FACT

نمایش بیشتر

حامد قناد

پیش به سوی یک زندگی سالم ................. ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا