پزشکی و سلامت

پرخوری : راه و روش های رفع آن

پرخوری ، گاهی این عادت به وسواس تبدیل می‌شود. کسانی که دچار پرخوری یا جوع هستند احساس کنترل خوردن را از دست می‌دهند و در یک وعده هزاران کالری می‌خورند. این مشکل اغلب در افرادی دیده می‌شود که بعد از شکست در یک رژیم غذائی اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند. بعد از مدتی، خوردن به‌صورت یک عادت در می‌آید که ترک آن مشکل است. کسانی که سعی می‌کنند سیگار کشیدن را ترک کنند، اغلب دچار پرخوری می‌شوند. اینها عادت کرده‌اند که با دست و دهانشان کاری بکنند؛ بنابراین خیلی می‌خورند. یا با ریزه‌خواری سعی در مقابله با اثرات ترک نیکوتین دارند. همچنین ریزه‌خواری علت پرخوری افراد دچار افسردگی است.

با هم روش های مقابله با وسوسه پرخوری را مرور میکنیم :

۱-وقت وسوسه اگه شدید باشه ودرمحل بوی غذا بیاد ترک محل و سرگرم کردن خودمان مثل مطالعه ،دیدن فیلم ،پیاده روی،تماس بادوستان و…. ذهن خودتان را منحرف کنید و سوسه بازی را از خودتان دور کنید.

۲-خوردن اب وابلیمو ترش به ارامی وجرعه جرعه خیلی دررفع گرسنگی کاذب شما راکمک میکند.

۳-خوردن مغز گردو همراه یکی دولیوان اب یا مغز بادام خیلی روش خوبی است.

۴-جویدن چند برگ تازه نعنا بصورت ادامس وبو کردن نعنا یکی از روشهای خوب کاهش اشتهاست.

۵-درهنگام گرسنگی از سبزیجات کم کالری وابدار استفاده کنید مثل کاهو.

۶-خوردن اب قبل از خوردن سبزی جات ومیوه ها میتونه مقداری از حجم معده را اشغال کند .

۷-موقع خوردن برای خود اداب دست وپاگیر درست کنید تاذهن درگیر ان مسایل شده واز گرسنگی کاذب کمتر بشه مثل روشن کردن شمع یا لباس مخصوص یا ظرف مخصوص .

۸-به ناراحتیها واسترسها یتان با خوردن پاداش ندهید یک لیوان اب بخورید.

۹-انسان براساس تجربه کودکی خود در هنگام گرسنگی دنبال غذای چرب وشیرین میگردد مثل شیر مادر پس با خوردن انواع صیفی وسبزی ها به ذهن خود عادت جدید بیاموزید .

۱۰-تحقیقات نشان داده اکثر مواقع بدون اینکه بدن ما از کمبود مواد غذای رنج ببرد از اضافه خواری رنج میبرد مابرای فرار از بیکاری بی حوصلگی رفع استرس وپاسخ به اشتهای کاذب روی به پرخوری میاریم واین اشتهای کاذب را اگه ۱۰دقیقه رفع کنید دفعات کم وکمتر میشود.

۱۱_ باور کنیم که غذای طبیعی سرشار از زندگی است و به نخوردن غذای غیر طبیعی توجه نکنید و آرامش را با تجسم حال خود پس از خوردن میوه ها تجسم کنید.اگر با وسوسه بخواهید مبارزه کنید قدرت آنرا بیشتر می کنید.

نمایش بیشتر

حامد قناد

پیش به سوی یک زندگی سالم ................. ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا